.Spolek vojenské historie Ústí n/L
Rabasova 3197/4
40011 Ústí nad Labem

Staň se i ty členem!

 

Více informací

O NÁS

Spolek vojenské historie Ústí nad Labem vznikl v roce 1996. Sdružuje zájemce o vojenskou historii regionu, zejména o období sedmileté války a napoleonských válek. Spolek vojenské historie Ústí nad Labem svou činností navázal na aktivity obdobné organizace, která působí v Chlumci od roku 1993. Část členů z této organizace v roce 1995 odešla a založila vlastní organizaci. Při založení bylo ve spolku osm členů. V současné době se počet členů ustálil na přibližně 14 aktivních osobách.
Po svém založení se klub intenzivně věnoval vystrojení a vyzbrojení svých členů za finanční podpory Magistrátu města Ústí nad Labem. Výsledkem této snahy bylo, že jsme se již na konci prázdnin r. 1996 účastnili první domácí bitvy u Chlumce a hned na to i první zahraniční akce v Jeně (SRN). Svými uniformami se starorůžovým vyložením představujeme 36. pěší pluk Hraběte Kolowrat-Krakowského, jehož posádkovým městem bylo v tomto období město Most. Od tohoto okamžiku jsme procestovali značný kus Evropy a navštívili nejedno významné bojiště (Katzbach, Markersdorf, Rivoli, Tolentino, Loano, Lipsko, Judenburg, Marengo atd.). V roce 1999 se členové ústeckého spolku společně s dalšími podobnými spolky z celé Evropy účastnili natáčení amerického filmové štábu v Pont de Vaux, který připravoval dokument o životě Napoleona Bonaparta.
Členové spolku jsou v současné době aktivní ve výše zmíněných obdobích, ale někteří své aktivity rozvíjejí také v období Třicetileté války, Husitských válek, Války 1866, středověkých rytířských turnajů, vrcholně středověkých bitev a dalších. Spolek se neustále vyvíjí, funguje a přijímá nové členy.

AKTIVITY

V době svého největšího rozmachu tvořilo jednotku něco málo přes třicet členů a dělil se na dvě sekce. První část tvořila pěchota a druhou plukovní hudební těleso. Bohužel hudba se časem z aktivního života klubu stáhla a v současnosti vystupuje pouze na příležitostných akcích v soukromé režii mimo klubový rámec.
V roce 1999 vystupovali členové spolku na oslavách 750. výročí od nejstarší písemné zmínky o městě Ústí nad Labem, kdy spolek inicioval odhalení pamětní desky rakouskému dragounu Fridrichu Jordanovi na rohu Pivovarské a Dlouhé ulice v Ústí nad Labem. V těchto místech Fridrich Jordan padl 30.srpna 1813 při osvobozování města Ústí nad Labem od francouzských vojsk.
Dalším významným milníkem se stal rok 2006. V tomto roce při účasti na fragmentu 250. výročí bitvy u Lovosic padlo definitivní rozhodnutí pořídit si výstroj i na období Sedmileté války. Hned následujícího roku, při oslavách dalšího významného milníku našich dějin u Kolína, jsme se mohli účastnit v téměř kompletní nové bílo-modré výstroji představující 36. pěší pluk Hraběte Browna. Od té doby se klub účastní bitev ve dvou časových obdobích v kompletních dobových ústrojích.